Contacting Staff

If you have specific queries please contact either your son's tutor, subject teacher of the relevant head of department. Teachers can be contacted in the first instance by writing a note in your son's planner.

If you would prefer to contact the college directly we ask that you leave a message for the member of staff you would like to speak to with the school office by telephoning 020 8672 8582 or emailing mail@ernestbevin.london. We are unable to give out individual phone numbers because the majority of our teaching staff spend the day in their classroom where they may not have access to a telephone or email. Teachers will respond to your query as soon as possible given their teaching timetable and other college duties.

For a full staff list please scroll down this page

 

Senior Team

 

Ms T. Abogunrin Senior Teacher
Ms C. Boateng Assistant Principal
Mr A. Duncan Assistant Principal
Mr M. Heathcote Senior Teacher
Ms C. Iweha Senior Teacher
Mr T. Kay Senior Teacher
Mr J. Oddy Director of Finance & Administration
Mr O. Omo Senior Teacher
Ms R. Sheikh Principal
Mr D. Smith Assistant Principal
Mr P. Sullivan Assistant Principal
Mr M. Weatherhead Vice Principal

 

RED FACULTY - ENGLISH/MODERN FOREIGN LANGUAGES

 

Ms A. Southgate

 Head of English & Media Studies
Ms C. Boateng
Assistant Principal
Ms S. Dajani
Teacher of English
Mr A. Duncan Assistant Principal

Ms C. Edlin

Head of KS3 English

Mr C. Gibson Learning Support Assistant in English
 Mr T. Kay
Senior Teacher/Head of Year 13

Ms H. Lewis

Teacher of English

Ms A. O' Leary
Teacher of English
Ms A. Qadir
Head of KS4 English (maternity leave)
Ms S. Shelley Teacer of English
Mr J. Taylor Teacher of Media & English
Mr M. Tucker  Teacher of English
Ms T. Williams

Head of Year 10- Yellow Tie Achievement/

Teacher of English

 MODERN LANGUAGES

 
 Ms M. Dorcely Libaya  Head of MFL/International Coordinator
 Ms E. Jacquet  Deputy Head of MFL
Ms C. Le Bideau Teacher of MFL 
 Ms S. Mateo MFL Assistant
 Ms C. Peroy Teacher of MFL
Ms J. Young
Teacher of Spanish with French/Deputy Head of Sixth Form
LITERACY  
Mr J. Williams Special Projects Manager- Literacy/Pupil Premium
Ms M. Thornton Teacher of Humanities/Technology/Intervention
Ms C. Weatherhead Pupil Preium/Literacy Teacher

 

 YELLOW FACULTY - MATHS/ICT/CITIZENSHIP

MATHEMATICS  
Mr M. Segbafah
Head of Maths
Mr A. Ashraf Head of KS4 Maths
Ms A. Newnham
Teacher of Maths
Mr J. Olatunji Teacher of Maths
Mr O. Omo
Senior Teacher
Mr A. Razaq
Teacher of Maths

Mr J Shepherd

Head of KS3 Maths

Mr A. Shoubber
Teacher of Maths
Ms A. Smith Teacher of Maths
Ms L. Terziu Learning Support Assistant in Maths
ICT

Ms C. Iweha
Senior Teacher
Mr Y. Chabibi
Deputy Head of Computer Science/Gifted and Talented Co-ordinator
Mr N. Khoogar
Teacher of Computer Science
Ms S. Voniatis
Head of KS5 Computer Science
CITIZENSHIP  

Ms L. Thomas

Head of Citizenship

 Ms K. Muir Deputy Head of Sixth Form/Teacher of Citizenship

 

GREEN FACULTY - SCIENCE/DESIGN TECHNOLOGY/PSYCHOLOGY

SCIENCE  
Ms S. Munday Head of Science
Ms R. Basak
Science Technician

Ms C. Davidson

Teacher of Science

Ms R. del Olmo Science Apprentice
Mr J. Dennett
Head of Physics
Ms S. Gardiner
Head of KS4 Science
Mr K. Hemraj
Head of KS3 Science
Mr J. Mussary
Teacher of Science

Ms N. Paisiou

Science Technician

Ms S. Saidoune Teacher of Science

Ms S. Shahi

Head of KS5 Science

Ms S. Shahid Teacher of Science
Ms R. Sheikh
Principal
Mr R. Skilton
Head of Year 7 - Red Tie Achievement/Teacher of Science
Ms V. Sivasankaran
Teacher of Science
DESIGN TECHNOLOGY

Mr A. Bailey
 Head of Design Technology
Mr M. Laher
Deputy Head of Design Technology
Mr P. Bell Teacher of Design Technology
Mr B. Compton
Teacher in Charge of Food Technology
Mr W. Davy
Technology Workshop Manager
Mr S. Gooding
Head of Engineering

Mr W. Lee

Head of Year 8- Green Tie Achievement/Teacher of Design Technology

Ms C. McCluskey
Work Related Co-ordinator/Teacher of Design Technology

Mr M. Weatherhead

 Vice Principal

Ms E. Potter Food Technology Technician
SOCIAL SCIENCES

 Ms S. Carr
 Head of Social Sciences
Ms C. Boateng  Assistant Principal

BLUE FACULTY- HISTORY/GEOGRAPHY/RE/BUSINESS STUDIES/CAREERS

HISTORY  
Mr M. Sears
Head of History
 Ms T. Abogunrin
Senior Teacher
Mr B. Brookes Unqualified Teacher of History/College Council Co-ordinator
Ms S. Long Supporting Teaching & Learning
Ms Z. Thompson
Head of Year 11-Blue Tie Achievement/Teacher of History
GEOGRAPHY  
Mr M. Heathcote Senior Teacher
Ms D. Caudwell Teacher of Geography
Ms P. Head Teacher of Geography
Ms S. Jones Teacher of Geography
Mr N. Mason
Head of Year 12- Red Tie Achievement/Combined Cadet Force
RELIGIOUS STUDIES  
Mr T. Punt
 Head of RE
Ms S. Begum
Teacher of RE
BUSINESS STUDIES & ECONOMICS  
Mr I. Miah
Teacher in Charge of Business Studies
Ms A. Howell
Teacher of Business/Deputy Head of Year 10
 Mr P. Sullivan
Assistant Principal
CAREERS
 
Mr A. Clarke  Head of Careers

 

PURPLE FACULTY: PE/ART/PERFORMING ARTS

PHYSICAL EDUCATION  
Mr D. Dapaah Head of PE & Sport
Mr S. Aalit Deputy Head of PE
Mr S. Baker
Swimming Instructor
Mr E. Bonti
Teacher of PE/Head of Elite Sports
Mr D. Khadir
Head of Year 9- Purple Tie Achievement/Teacher of PE
Mr T. Moriarty
Teacher of PE
Mr M. Mounowah
Judo Coach
Mr D. Palacio
Rugby Coach- Harlequins FC
Mr A. Simeone
Teacher of PE
Mr D. Smith
Assistant Principal
Mr A. Trodden
Volleyball Coach - Greenhouse
Mr C. Wiseman
PE Technician
Mr R. Wiest
Table Tennis Coach - Greenhouse
 ART  
Ms S. Hirst
 Head of Art/Enrichment Co-ordinator
Mr J. Brown
Teacher of Art
Ms E. Gomm Teacher of Art
Ms F. Dixon Art Technician
PERFORMING ARTS  
Ms E. Attina Teacher of Music
Mr J. Kilner Teacher of Drama
Mr S. Rodman
Teacher of Music
 INSTRUMENTALISTS/INSTRUCTORS  
Mr T. Barron
 Guitar
Mr A. Campbell
Steel Pans
Ms F. Clarey
Cello
Mr M. Clowes
Drums
Ms D. Mitchell
Violin
Mr J. Phillips
Guitar
Mr V. Phillips
African Drumming

 

LEARNING SUPPORT

INCLUSION  
Ms M. Casey Head of Inclusion
Mr N. McCarthy Deputy Head of Inclusion/TAMHS and SEAL Co-ordinator/Teacher of PE
Ms L. Baum Learning Support Centre Manager
Mr N. Ali Learning Support Assistant

Ms J. Carlos

Learning Support Assistant

Ms J. Daley Learning Support Assistant
Ms A. de Clermont
Student Support
Mr O. Gordon
Learning Support Assistant
Ms M. Langmead
Learning Support Assistant
Mr N. Laurencine
Learning Support Assistant
Mr C. McKenzie
Unqualified Teacher of SEN
Mr M. Tebourski Learning Support Assistant
Ms J. Topping Learning Support Assistant
Mr D. Young
Referral Room Supervisor
SIXTH FORM SUPPORT  
Ms R. Banks Sixth Form Study Manger
EAL  
Ms R. Amadeo Wolf Head of EAL

 PRIMARY LIAISON

 
Ms S. Schardsmidt Primary Liaison Co-ordinator

COVER SUPERVISORS

SUPPLY  

Mr S. Young

Cover Administrator/Cover Supervisor - Green Faculty

Mr R. Gardner

Cover Supervisor - Blue Faculty

Ms N. Howe

Cover Supervisor - Red Faculty

Mr D. Frost

Cover Supervisor - Yellow Faculty

Mr M. Ward

Cover Supervisor - Purple Faculty



FINANCE & ADMINSTRATION

Mr J. Oddy Director of Finance & Administration
Mr R. Hall Office Manager
Ms I. Bouchez Sixth Form Administration
Mr J. Campbell After College Supervisor
Ms G. Clark Examinations Officer/Office Support
Ms A. Cochrane Administration Assistant
Ms J. Connell Principal's PA
Ms S. Dobinson Attendance Officer
Ms K. Drew Receptionist
Ms K. Johnson Administration Assistant
Mr B. King Sports Centre Bookings/Educational Visits
Ms S. Nelson Health, Social & Well-being Co-ordinator/Midday Supervisor
Mr R. Sarah Education Welfare Officer



LEARNING RESOURCES

Mr A. Pegg Learning Resources Manager
Ms J. Marshall
Library Assistant
Mr R. Pecco
Learning Resources Technician
Ms S. Richards
 Librarian/Phoenix Magazine Editor
Ms F. Wilkins
Marketing & Communications Manager

 

DATA MANAGEMENT

Mr F. Feroze
Data Manager
 Mr F. Topan
SIMS Manager

 

 

IT NETWORK SERVICES

Mr J. Chung Head of Network Services
Mr E. Chan Senior IT Technician
Ms M. Jamil
IT Technician
Mr L. Siaw
IT Technician

 

PREMISES STAFF

Mr S. Johnson Premises Manager
Mr M. Allpress
Premises Assistant
Mr R. Hemmings
Premises Assistant
Mr P. Moutinho
Premises Assistant - Sports Centre
Mr P. Nelson
Premises Assistant
 Mr M. Townsend
 Assistant Premises Manager

 

MIDDAY SUPERVISORS

Ms S. Styles Senior Midday Supervisor

 

 

EBC logo new

 

All rights reserved by Ernest Bevin.